Performans Optimizasyon Aracı test edilip etkili olduğu onaylandı mı?

Evet, onaylandı. Performans Optimizasyon Aracı, Windows bilgisayarlara yönelik yepyeni, patentli bir teknolojidir ve çok çeşitli benzersiz performans faydaları sunar. Bu nedenle, dünyada ilk olan bu özel teknolojiyi ekstra düzeylerde test ettik.

Performans Optimizasyon Aracı testlerini nasıl gerçekleştirdik?

Farklı özelliklere sahip 3 bilgisayarı Microsoft ve diğer kuruluşların belirlediği endüstri standartlarına uygun şekilde test etmek için hazırladık. Bu bilgisayarları sırasıyla 2019'daki ortalama bir masaüstü bilgisayarı, 2021'deki ortalama bir dizüstü bilgisayarı ve 2024'te ortalama olabilecek bir dizüstü bilgisayarı yansıtacak şekilde modelledik. Eski, yeni ve gelecekteki bilgisayarlarda geçerli ve ölçülebilir bir iyileştirme sağladığından emin olmak için, yeni özelliğimizi bu bilgisayarlarda test ettik. Testleri çeşitli bilgisayar kurulumlarında gerçekleştirmek yaklaşımımızın önemli bir parçasıydı. Örneğin, 2020'deki Digital Crap Index raporumuza göre CCleaner kullanıcılarının %50'den fazlasının hâlâ eski sabit disk sürücüsü (HDD) teknolojisini kullandığını tespit ettik.

Testleri, Microsoft Performance Analyzer ve PCMark gibi, yazılımların bilgisayara olan etkisini karşılaştırmalı olarak ölçebilen özel araçlar kullanarak gerçekleştirdik.

Not: Windows 10 kullanıyorsanız bilgisayarınızın ayrıntılı özelliklerini Windows simgesine tıkladıktan sonra Ayarlar menüsüne gidip ardından "Hakkında" yazarak görebilirsiniz. Windows 10 kullanmıyorsanız yardım almak için lütfen Microsoft'un destek sayfasına gidin.

Hangi donanımlara sahip bilgisayarları test ettik?

Bilgisayar A:
2019'daki ortalama bilgisayar özellikleri: 2014 yılından 4 çekirdekli Intel işlemci, 8 GB RAM, 500 GB HDD

Dizüstü B:
2021'deki ortalama dizüstü özellikleri: Düşük güç tüketimli 4 veya 6 çekirdekli Intel işlemci, 8-16 GB RAM, Intel Xe grafik, 256 GB SSD

Dizüstü C:
2024 için dizüstü tahmini: Core i9 11900HK, 32 GB RAM, 2 TB NVME SSD, GeForce 3080

Not: Daha yeni dizüstü ve masaüstü bilgisayar tasarımları eski modellere kıyasla performanslarını daha iyi korumaktadır; dolayısıyla Dizüstü B ve C için bazı alanlarda Bilgisayar A'ya kıyasla daha az etkili sonuçlar aldık. Sonuç böyle olsa da, 2022 yılında çoğu tüketici hâlâ Bilgisayar A gibi eski donanımları kullanmaktadır.

Bilgisayardaki hangi performans iyileştirmelerine karşı test ettik?

Performans Optimizasyon Aracı kullanıldığında bunun şunlara olan etkilerini test ettik:

  1. Yükleme süreleri
  2. Genel performans
  3. Dosya aktarımı hızı
  4. İnternetteki gezinme hızı
  5. Oyunlardaki kare/saniye değeri (FPS)
  6. Oyunlardaki gecikme ("ping" olarak bilinir)
  7. Dizüstü bilgisayar pil ömrü
  8. Güç tüketimi

Performans Optimizasyon Aracı önyükleme sürelerini nasıl iyileştirdi?

Bilgisayar A %72 daha hızlı önyükleme zamanına ulaştı (Performans Optimizasyon Aracı kullanılmadan öncesine kıyasla); Dizüstü C önyükleme zamanında %43 iyileşme ve Dizüstü B ise %40 iyileşme elde edildi.

En az 3 yaşında, sabit disk sürücüsü (HDD) olan bir bilgisayara sahipseniz, Performans Optimizasyon Aracı ile daha hızlı önyükleme süreleri elde edebilirsiniz. Daha yeni ve bir katı hâl sürücüsüne (SSD) sahip bir bilgisayarınız varsa, büyük bir fark görmeyebilir veya hissetmeyebilirsiniz.

Performans Optimizasyon Aracı genel anlamda performansı nasıl iyileştirir?

Bilgisayar A %34 genel performans artışı, Dizüstü B ve Dizüstü C ise birlikte %2 artış elde etti.

Buna göre, en az 3 yaşında, sabit disk sürücüsü (HDD) olan bir bilgisayara sahipseniz ve Performans Optimizasyon Aracı kullanırsanız, bilgisayarınızın eskiye kıyasla çok daha hızlı tepki verdiğini görebilirsiniz. Daha yeni ve katı hâl sürücüye (SSD) sahip bir bilgisayarınız varsa büyük bir fark hissetmeyebilirsiniz.

Performans Optimizasyon Aracı dosya aktarımı sürelerini nasıl iyileştirdi?

Bilgisayar A dosya aktarımı hızında %48 artış elde ederken, Dizüstü B %3,5 artış elde etti; Dizüstü C'de ise fark edilir bir artış gözlenmedi.

Buna göre, en az 3 yaşında, sabit disk sürücüsü (HDD) bir bilgisayara sahipseniz ve Performans Optimizasyon Aracı kullanırsanız, bilgisayarınızın dosyaları daha hızlı kopyaladığını görebilirsiniz. Daha yeni ve katı hâl sürücüye (SSD) sahip bir bilgisayarınız varsa büyük bir fark hissetmeyebilirsiniz.

Performans Optimizasyon Aracı internette gezinme hızını nasıl iyileştirdi?

Bilgisayar A internette gezinme hızında %4 artış elde ederken, Dizüstü B %1,7 artış elde etti; Dizüstü C'de ise gözlemlenebilir bir fark olmadı.

Performans Optimizasyon Aracı'nı kullandığınızda, web tarayıcısını başlatıp kullanırken az da olsa bir hız artışı yaşayabilirsiniz.

Performans Optimizasyon Aracı oyunlarda FPS değerini nasıl iyileştirdi?

Bilgisayar A %11 daha iyi FPS değeri elde ederken, Dizüstü B ve Dizüstü C'de gözlemlenebilir bir FPS artışına rastlanmadı.

En az 3 yaşında, sabit disk sürücüsü (HDD) bir bilgisayara sahipseniz, Performans Optimizasyon Aracı'nı kullandıktan sonra oyunlarda FPS ile alakalı daha az sorun yaşayabilirsiniz. Daha yeni ve katı hâl sürücüye (SSD) sahip bir bilgisayarınız varsa FPS değerinde bir fark göremeyebilirsiniz.

Performans Optimizasyon Aracı oyunlarda ping değerini nasıl düşürdü?

Dizüstü B %19, Dizüstü C ise %12 daha düşük ping değeri elde etti.

Bilgisayar A %6,2 daha düşük ping değeri elde etti.

Eski veya yeni bilgisayar (veya dizüstü) kullanmanıza bakılmaksızın, Performans Optimizasyon Aracı'nı kullandığınızda oyunlarda daha az gecikme yaşamanız muhtemeldir.

Performans Optimizasyon Aracı dizüstü pil ömrünü nasıl iyileştirdi?

Pil ömründe Dizüstü C %30 artış elde ederken, Dizüstü B %5,6 artış elde etti.

Yeni veya yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayarınız varsa pil ömrünüzde büyük bir iyileşme görebilirsiniz.

Performans Optimizasyon Aracı güç tüketimini nasıl düşürdü?

Bilgisayar A'nın güç tüketimi %30 düşerken, Dizüstü C'nin güç tüketimi %24 düştü, Dizüstü B'nin ise %19 düştü.

Eski, yeni veya yüksek performanslı bir bilgisayarınız varsa Performans Optimizasyon Aracı kullanarak bilgisayarınızın işletim maliyetini düşürebilirsiniz (uzun vadeli kullanımda).

CCleaner'ın genel performansını da test ettik: PassMark raporumuza göz atın.

Need to find your product license key?

Go to our license lookup page and enter your registered email address to retrieve info about your products, including product download links, license key(s), and expiry dates.

Send me my license details

Articles in this section