Tak. Optymalizator wydajności to nowa, opatentowana technologia dla komputerów z systemem Windows, która oferuje szeroki zakres wyjątkowych korzyści związanych z wydajnością. Dlatego w przypadku tej innowacyjnej funkcji przeprowadziliśmy zaawansowane testy.
W jaki sposób przetestowaliśmy funkcję Optymalizator wydajności?
Zebraliśmy 3 komputery o różnych specyfikacjach i przygotowaliśmy je do testów zgodnie ze standardami branżowymi wyznaczonymi przez firmę Microsoft i inne organizacje. Sprzęt został wybrany na podstawie specyfikacji przeciętnego komputera stacjonarnego z 2019 roku, przeciętnego laptopa z 2021 roku oraz przewidywanego przeciętnego laptopa z 2024 roku. Przetestowaliśmy na nich naszą nową funkcję, upewniając się, że w realny i wymierny sposób usprawnia ona działanie starych, nowych, jak i przyszłych komputerów. Ważnym elementem naszego podejścia były testy na komputerach o różnych konfiguracjach. Na przykład z naszego raportu Digital Crap Index z 2020 roku wynika, że ponad 50% użytkowników programu CCleaner nadal korzysta ze starszych technologii dysków twardych.
Testy przeprowadziliśmy z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi, takich jak Microsoft Performance Analyzer i PCMark, które mogą zmierzyć wpływ oprogramowania przed użyciem i po użyciu go na komputerze.
Uwaga: Jeśli korzystasz z systemu Windows 10, możesz znaleźć i sprawdzić dokładną specyfikację swojego komputera, klikając ikonę systemu Windows, przechodząc do menu Ustawienia, a następnie wpisując hasło „Informacje”. Jeśli korzystasz z systemu innego niż Windows 10, odwiedź strony pomocy technicznej firmy Microsoft.
Jakie specyfikacje sprzętu komputerowego testowaliśmy?
Komputer A:
Przeciętna specyfikacja komputera stacjonarnego z roku 2019: 4-rdzeniowy procesor Intel z roku 2014, 8 GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 500 GB
Laptop B:
Przeciętna specyfikacja laptopa z roku 2021: 4-/6-rdzeniowy procesor Intel o niskim poborze mocy, 8–16 GB pamięci RAM, karta graficzna Intel Xe, dysk SSD o pojemności 256 GB
Laptop C:
Przewidywana specyfikacja laptopa w roku 2024: procesor Core i9 11900HK, 32 GB pamięci RAM, dysk NVME SSD o pojemności 2 TB, karta graficzna GeForce 3080
Uwaga: Nowsze laptopy i komputery stacjonarne na ogół lepiej utrzymują swoją wydajność niż starsze modele — dlatego w przypadku laptopów B i C wyniki w niektórych obszarach były mniej korzystne w porównaniu z komputerem A. Należy jednak pamiętać, że większość konsumentów w 2022 roku nadal używa starszego sprzętu, takiego jak komputer A.
Pod kątem jakich usprawnień wydajności komputerów przeprowadziliśmy testy?
Sprawdziliśmy wpływ funkcji Optymalizator wydajności na następujące aspekty:
- Czas uruchamiania
- Ogólna wydajność
- Szybkość przesyłania plików
- Szybkość przeglądania
- Liczba klatek na sekundę w grach
- Opóźnienie w grach (tzw. ping)
- Żywotność baterii laptopa
- Zużycie energii
Jak funkcja Optymalizator wydajności poprawiła czas uruchamiania komputerów?
Komputer A uruchomił się o 72% szybciej (w porównaniu z czasem przed użyciem funkcji Optymalizator wydajności), laptop C o 43% szybciej, a laptop B o 40% szybciej.
Jeśli masz komputer z dyskiem twardym, który ma 3 lata lub więcej, i uruchomisz funkcję Optymalizator wydajności, prawdopodobnie zauważysz skrócenie czasu uruchamiania. Jeśli masz nowszego laptopa z dyskiem SSD, możesz nie zauważyć lub nie odczuć aż tak dużej różnicy.
Jak funkcja Optymalizator wydajności poprawiła ogólną wydajność?
W przypadku komputera A wzrost ogólnej wydajności wyniósł 34%, a w przypadku laptopa B i laptopa C wyniósł on łącznie 2%.
Oznacza to, że jeśli masz komputer z dyskiem twardym, który ma 3 lata lub więcej, i użyjesz funkcji Optymalizator wydajności, najprawdopodobniej zauważysz, że Twój komputer reaguje znacznie szybciej niż wcześniej. Jeśli masz nowszego laptopa z dyskiem SSD, możesz nie odczuć aż tak dużej różnicy.
Jak funkcja Optymalizator wydajności poprawiła szybkość przesyłania plików?
W przypadku komputera A odnotowano wzrost szybkości przesyłania plików o 48%, w przypadku laptopa B o 3,5%, a w przypadku laptopa C nie stwierdzono zauważalnego wzrostu.
Oznacza to, że jeśli masz komputer z dyskiem twardym, który ma 3 lata lub więcej, i użyjesz funkcji Optymalizator wydajności, prawdopodobnie zauważysz, że Twój komputer szybciej kopiuje pliki. Jeśli masz nowszego laptopa z dyskiem SSD, możesz nie odczuć aż tak dużej różnicy.
Jak funkcja Optymalizator wydajności poprawiła szybkość przeglądania stron?
W przypadku komputera A odnotowano wzrost szybkości przeglądania o 4%, w przypadku laptopa B o 1,7%, a w przypadku laptopa C nie stwierdzono zauważalnej różnicy.
Po użyciu funkcji Optymalizator wydajności może nastąpić bardzo niewielki wzrost szybkości uruchamiania i pracy przeglądarki internetowej.
Jak funkcja Optymalizator wydajności zwiększyła liczbę klatek na sekundę podczas grania na komputerze?
W przypadku komputera A odnotowano o 11% więcej klatek na sekundę, a w przypadku laptopa B i laptopa C nie stwierdzono zauważalnej poprawy w tym zakresie.
Jeśli masz komputer z dyskiem twardym, który ma 3 lata lub więcej, po uruchomieniu funkcji Optymalizator wydajności prawdopodobnie zauważysz mniej problemów z liczbą klatek na sekundę w grach. Jeśli masz nowszego laptopa z dyskiem SSD, możesz nie zauważyć różnicy w liczbie klatek na sekundę.
Jak funkcja Optymalizator wydajności obniżyła ping podczas grania na komputerze?
W przypadku laptopa B udało się uzyskać ping niższy o 19%, a w przypadku laptopa C o 12%.
Na komputerze A ping był niższy o 6,2%.
Po użyciu funkcji Optymalizator wydajności prawdopodobnie będziesz odczuwać mniejsze opóźnienia podczas grania — niezależnie od tego, czy używasz starego, czy nowego komputera (lub laptopa).
Jak funkcja Optymalizator wydajności poprawiła żywotność baterii laptopa?
W przypadku laptopa C czas pracy na baterii wydłużył się o 30%, a w przypadku laptopa B o 5,6%.
Jeśli masz nowego lub bardzo wydajnego laptopa, najprawdopodobniej zauważysz największą poprawę żywotności baterii.
Jak funkcja Optymalizator wydajności zmniejszyła zużycie energii?
W przypadku komputera A odnotowano spadek zużycia energii o 30%, w przypadku laptopa C o 24%, a w przypadku laptopa B o 19%.
Jeśli masz stary, nowy lub bardzo wydajny komputer, funkcja Optymalizator wydajności może sprawić, że jego eksploatacja będzie tańsza niż dotychczas (w dłuższym okresie).
Przetestowaliśmy także ogólną wydajność programu CCleaner — zapoznaj się z naszym raportem PassMark.